Osoba zaczynająca swoją drogę nauki szycia, najczęściej cieszy się, że w końcu będzie mogła uszyć sobie wszystkie sukienki z wykrojów, jakie tylko uda jej się znaleźć w sklepach. Później za to obszyje wszystkie swoje koleżanki, znajome… Zanim zaczniemy naszą karierę szwaczki, warto wpierw nauczyć się jak dobrać fason do konkretnej kobiety.

Figura gruszki

Szukajmy wykrojów na sukienki kopertowe lub koszulowe – ich fason ładnie podkreśli wąską talię. Koniecznie z rozkloszowanym dołem i dekoltem w szpic.

Wybierając materiały na sukienkę dla kobiety o typie sylwetki gruszki, szukajmy miękko układających się dzianin, bawełny i lekkiej wełny.

Figura klepsydry

Wszelkie wykroje na sukienki w fasonach inspirowanych latami 50-tymi i 60-tymi ubiegłego wieku to najlepsze przyjaciółki takiej kobiety. Idealny model musi posiadać obcisłą górę z dopasowaną talią, zaś dół powinien mieć linię A.

Podobnie jak przy gruszce, stawiajmy na lejące się materiały. Unikajmy wszelkich sztywnych tkanin, które będą się źle układać na osobie z taką figurą.

Figura jabłka

W tym wypadku będziemy potrzebowali wykrojów na sukienki w fasonie empirowym, które tworzą linię pod biustem – optycznie wydłużą sylwetkę. Świetne będą także modele sukienek kopertowych z dekoltem w szpic.

Dobierając materiały, uciekajmy od grubych i ciężkich tkanin oraz lycry. Do projektu nie należy w żadnym wypadku dodawać marszczeń w talii ani falban, zaś długość sukienki powinna kończyć się przed kolanem.

Figura odwróconego trójkąta

Nazywana także figurą pływaczki. Będziemy potrzebowali wykrojów, które podkreślą zalety i zrównoważą proporcje. Dobre będą sukienki o spódnicy w kształcie litery A lub plisowane. Korzystne są też modele z dekoltem w kształcie litery V.

Szyjąc sukienkę dla pływaczki, nie korzystajmy z tkanin o dużych, wyrazistych deseniach w górnej części, umieszczajmy je raczej w części spódnicowej. Dobrze jest dodać pasek do sukienki, może być materiałowy lub skórzany, celem podkreślenia talii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *