Nie wszystkie osoby wybierające naukę szycia na własną rękę wiedzą, jak ważna jest nauka materiałoznawstwa. Każda tkanina charakteryzuje się innymi właściwościami i nie ze wszystkich będziemy mogli uszyć dowolną część garderoby. Dzisiaj omówimy trzy najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane materiały w branży odzieżowej wraz z ich zaletami i zastosowaniami.

Najpopularniejsza – bawełna

Tkanina znana od tysiącleci, doceniana już w Starożytnym Egipcie, gdzie szyto z niej ubrania odpowiednie do ciepłego klimatu. Bawełna jest powszechnie stosowana do szycia wszelkiej odzieży (koszulek, bluzek, a nawet spodni), pościeli, a nawet firanek. Jest stosunkowo tania, dlatego wiele osób rozpoczynających naukę szycia wybiera właśnie ją na pierwsze projekty.

Materiały bawełniane znane są ze swojej higroskopijności, przez co zalecana jest dla wszystkich alergików i osób o delikatnej skórze. Tkanina jest odporna na działanie wysokich temperatur, łatwo się ją farbuje, za to jest bardzo podatna na wszelkie gniecenie się.

Nieco zapomniany len

Wciąż popularny, jednak nie wykorzystywany już tak często jak w przeszłości, len cudownie sprawdza się w formie przewiewnych, lekkich ubrań letnich. Jest to włókno mało sprężyste, przez co nie nadaje się na formalne okazje.

Podobnie do bawełny, len jest odporny na grzyby i bakterie, a także odporny na wysokie temperatury. To doskonała tkanina do wykorzystania na obrusy – bez problemy wybawimy z niej najtrudniejsze plamy. W zasadzie jedyną wadą tkaniny jest jej mięcie się.

Naturalna, zdrowa wełna

Włókno pochodzenia zwierzęcego, które pozyskuje się najczęściej z sierści owiec, rzadziej lam lub wielbłądów. Charakteryzuje się dobrą izolacją cieplną, dlatego często stosuje się ją jako materiał na płaszcze zimowe.

Tkanina wełniana nie jest odporna na rozciąganie, dlatego należy obchodzić się z nią delikatnie. Znana powszechnie jest jej tendencja do mechacenia się, do tego mole kochają się w niej zagnieżdżać. Nie jest to także tkanina odpowiednia dla alergików – może dosyć poważnie podrażnić ich skórę, niezależnie od swojej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *