Nić nici nierówna, o czym wie każda doświadczona krawcowa. Dla laika może to nie być takie oczywiste, że istnieje ogromna różnica między nićmi do haftu, a tymi do codziennego szycia. Jest to wiedza, bez której nie można się obyć, dlatego stworzyliśmy ten poradnik, z myślą o wszystkich osobach początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie krawiectwa.

Nici do standardowego szycia

Powinny charakteryzować się taką samą grubością i równym skrętem na całej długości nici. Takie cechy posiadają na pewno nici rodzimej produkcji, jak Amanda. Kupując je, mamy pewność, że ilość nici w nawoju wystarczy do uszycia jednej rzeczy do samego końca, a do tego nie będą się zrywać w maszynie.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z szyciem często popełniają błąd i kupują nici na promocji, w marketach. Mogą odnieść wrażenie, że w ten sposób oszczędzają, bo zestawy mają nici we wszystkich kolorach świata, a do tego kosztują ułamek tego, co w pasmanterii internetowej. Niestety, nici te są kiepskiej jakości, ich skręt nie jest jednolity, a dodatkowo lubią się zrywać, przez co może nam się wydawać, że nauka szycia jest cięższa niż w rzeczywistości.

Overlockowe nici

W tym dziale mamy do czynienia z nićmi podstawowymi lub elastycznymi. Jedne i drugie nadają się tylko do szycia overlockowego – częstym błędem jest używanie nici overlockowej podstawowej do haftowania, przez co ostateczna praca wygląda niechlujnie, a jej wykonanie jest dużo cięższe.

Nici elastyczne charakteryzują się brakiem skrętu – przy szyciu overlockowym układają się płasko, dzięki czemu ścieg jest dużo ładniejszy i mocniejszy. Popularnym błędem jest używanie ich do szycia dzianin – nie należy tego robić, ze względu na ryzyko wycierania się włókien.

Nici do haftowania

Ostatnią kategorię stanowią nici do podszywarki i te do haftu maszynowego. Pierwsze są bardzo cienkie, ale też wytrzymałe. Są gładkie i nadają się do szycia cienkich tkanin, takich jak batyst czy jedwab.

Nici do haftu maszynowego nie są za to wytrzymałe na zrywanie w rękach, ale cechuje je gładkość i równy skręt. Nie uświadczymy w nich żadnych odstających kłaczków. Dobre do haftowania z wolnej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *