Jesień i zima zbliżają się dużymi krokami, powoli możemy rozglądać się za nieco cieplejszymi tkaninami niż bawełna czy len. Warto przyjrzeć się często niedocenianemu materiałowi, jakim jest dzianina dresowa. Ta ciepła i modna tkanina, wbrew swojej nazwie, nadaje się do wielu zastosowań, nie tylko do typowego dresu.

Dzianina dresówka – co to za materiał?

Dzianina, w przeciwieństwie do innych płaskich wyrobów włókienniczych, wykonywana jest z jednego układu nitek. Charakteryzuje się rozciągliwością i dużą elastycznością, a dodatkowo jest miękka i przewiewna.

Z czego się ją wytwarza?

Poszczególne dzianiny mogą różnić się składem. Najczęściej jest to tkanina z przędzy bawełnianej z dodatkami sztucznych włókien. Dzianina niedrapana może zawierać domieszki elastanu lub lycry, przez co jest bardziej elastyczna od drapanej, która za to może charakteryzować się dodatkiem poliestru – ogranicza on kurczliwość tkaniny.

Drapana czy niedrapana?

Ważną kwestią, przy wyborze dzianiny dresówki, jest wybór pomiędzy drapaną i niedrapaną (znaną także jako pętelkowa). Ta pierwsza będzie posiadała baję dresową (meszek) na jednej stronie. Jest także grubsza i cieplejsza od swojej pętelkowej kuzynki. Niedrapana dzianina, jak wskazuje jej druga nazwa, posiada za to specyficzną pętelkę na lewej stronie. Jest doskonałym materiałem na wszelkie niegniotące się ubrania.

Dzianina dresowa nie tylko do dresów

Ze względu na swoje właściwości, dzianina dresówka będzie świetną tkaniną do uszycia przyjemnych toreb na chłodniejsze dni – występuje w mnogości kolorów, jaki tylko przyjdzie nam do głowy, do tego łatwo się z nią pracuje i nie jest droga. Sięgajmy więc po nią śmiało i szyjmy – kominy, spódnice i bluzy na ciepłe dni. Możliwości są nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *