Zaczynając naszą przygodę z szyciem, prędzej czy później będziemy zmuszeni do wyboru odpowiedniego sprzętu. Dobra maszyna do szycia jest absolutnie niezbędna jeżeli nie chcemy się zniechęcić do tej sztuki. Najbardziej uniwersalnym wyborem, który pomoże nam się uporać z szyciem z dowolnych tkanin, jest maszyna do szycia overlock (może być nazywana także jako maszyna do szycia z overlockiem).

Maszyna do szycia overlock – co to jest?

Na początku warto się dowiedzieć czym jest overlock. Jest to rodzaj ściegu krawieckiego, niezbędny przy szyciu odzieży i akcesoriów z materiałów elastycznych (jak chociażby modna obecnie dzianina dresowa). Łączy on, zabezpiecza i ozdobnie wykańcza elementy naszego projektu. Nazwa używana jest popularnie w odniesieniu do maszyn, które go wykonują.

Najlepsza maszyna do szycia – czyli jaka?

Gotowa do szycia z dowolnego materiału, to na pewno. Warto też, aby była szybka – a maszyna do szycia z overlockiem jest dużo szybsza od swoich zwykłych koleżanek – szycie z jej pomocą pójdzie nam sprawniej i przyjemniej. Dobrze też, gdy maszyna do szycia posiada stolik, który zwiększy nam powierzchnię szycia.

Jeżeli jesteśmy nocnymi markami, szukajmy modeli z oświetleniem – nowsze maszyny do szycia często mają halogeny lub diody LED. Zwiększy to komfort naszej pracy i pomoże dostrzegać najmniejsze szczegóły, które są szczególnie istotne w trakcie szycia na zamówienie czy przy delikatnych tkaninach.

Overlock jako ochrona przed pruciem

Najważniejszą zaletą maszyny do szycia overlock, jest sposób w jaki zszywa i obszywa tkaniny. Ile razy spotkaliśmy się w sklepach z kiepsko obszytymi koszulkami, z których nici już się wypruwają, a nawet nie zostały założone? Jest to efekt kiepskiego ściegu przemysłowego – zastosowanie overlocku w naszych ubraniach zapewnia, że nie zaczną się one wysnuwać same z siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *